Wyszukaj na stronie...

"- Czy nie zechciałby pan przysiąść się do nas?

- Nie, nie chcę - odpowiedziałem." - Franc K(a)

sobota, 14 sierpnia 2010

Reportażówki 14.08.2010

Zamęt i pliszka...
(oraz mały bonus na końcu wpisu)


"Meandry Pliszki"
18mm 1/10 s f 13 ISO 640Tytułem wstępu pragnę zasugerować miejsce na weekendowy wypoczynek, rowerowy bądź pieszy-jak kto woli! Jeżeli lubicie, drodzy czytelnicy krajobraz wiekowego lasu bukowego, szum bijących źródełek z wolna opłukujących pobliskie kamienie oraz widok meandrów małej rzeki wijącej się pośród gęstwiny Puszczy Rzepińskiej to serdecznie zapraszam!

Korzystając z okazji, odrobiny wolnego czasu jakim dysponowałem tego dnia oraz smagającego żarem słońca postanowiłem wyprowadzić rower z garażu i odwiedzić Puszczę. Droga prowadząca nad dolinę Pliszki kończy się już na samym początku ;) Oczywiście miałem na myśli drogę, po której bez obawy można jechać "osobówką" nie zostawiając za sobą kolejnych części podwozia... Z racji odległości, (którą "na oko" starałem się oszacować) która wynosi około 5-6km od mojego miejsca zamieszkania nie poszedłem pieszo :P Muszę się jednak przyznać, że miałem obawy związane z jazdą na rowerze po tak dzikim terenie! Dlaczego?-zapyta nawet przeciętnie zaczytany człowiek... Otóż nie miałem ani czasu, ani chęci na zmianę opon ze slick'ów na stricte terenowe. Na szczęście okazało się, że można przejechać nawet po sypkim piasku-warunkiem było utrzymanie ciągłości jazdy ;)

"Źródełko wpadające do Pliszki"
28mm 1/20 s f 8,0 ISO 100


Aby dojechać do tych lasów trzeba kierować się w stronę małej miejscowości noszącej nazwę Kłodnica, z której wjeżdża się w starą leśną drogę prowadzącą do pasałki Zamęt. Zamęt to osada w skład, której wchodzą dwa domy. Otaczają ją gęste lasy mieszane a jej środkiem przepływa Pliszka. Ciekawostką Pliszki jest występowanie małych wodospadów. Jeden z nich znajduje się pośrodku osady a jego zdjęcie znajduje się poniżej. To miejsce nie charakteryzuje się dużą głębokością ani porywistym nurtem za to podłoże jest piaszczyste więc przy odrobinie zacięcia można przeprawić się przez gęste zarośla i wejść do rzeki. Ostrzegam jednak przed temperaturą wody, która nawet w środku lata jest lodowata!

"Wodospad w Zamęcie"
28mm 1/100 s f 11 ISO 100 + StatywPolecam zwiedzanie lasów bukowych znajdujących się pomiędzy Zamętem a następną osadą-Kosobudkami. Nie zachęcam do powrotu tą samą drogą! Radzę wybrać sie do Kosobudek, przejechać przez most i na "skrzyżowaniu" skręcić w lewo kierując się na Kosobudz! Znajduje się tam małe ale czyste jezioro z piaszczystą plażą. Po ewentualnej przerwie na ochłodę nie pozostaje nic innego jak zwiedzenie zabytkowego kościoła w miejscowości a potem już tylko cztery kilometry, prosta asfaltowa droga i kończymy podróż na dworcu kolejowym w Toporowie! Poniżej zamieszczam screnshot'a z Google Earth ukazującego ( w przybliżeniu trasę przejazdu oraz ciekawe miejsca!)

Całkowita długość trasy wynosi około 20 kilometrów więc nawet najbardziej niedzielny kolaż powinien sobie poradzić z takim wyzwaniem!


Pod spodem tytułem zapowiedzi zdjęcia nie na nie spełniające wymogów tematyki dzisiejszego wpisu ;)

18 mm 1/100 s f 5,6 ISO 100


47,5 mm 1/100 s f 5,6 ISO 100


Zdjęcia zrobione pod wiaduktem kolejowym na trasie Rzepin-Zbąszynek
. Pod wiaduktem znajduje się następne torowisko od dawna nie służące pociągom osobowym. Ciekawostką jest fakt iż do niedawna linia była wykorzystywana przez KWB w Sieniawie do transportu węgla.

135 mm 1/250 s f 5,6 ISO 400


Refleksja nad przejazdem... ;)

18 mm 1/30 s f 5,6 ISO 800 (podwójna ekspozycja, jedna z błyskiem)


U dziadka w szopce...

Dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie wpisu i jeszcze raz zapraszam do Doliny Rzeki Pliszki! Poniżej "kawałek" na dziś! :P


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz i konstruktywną krytykę ;) !

Thank you for your comment and for the constructive criticism ;) !

Vielen Dank für dein Kommentar und für die konstruktive Kritik